Po co mi kurs nurkowania?

Być może trapi Cię pytanie, czy ukończenie kursu nurkowego jest konieczne, by zacząć nurkować? Odpowiedź brzmi: TAK!

Oto kilka powodów, z jakich ukończenie kursu nurkowego jest konieczne:

1. Nurkowanie bez kursu zagraża życiu i zdrowiu

Brzmi poważnie? Jednak to prawda. Mimo, iż nurkowanie jest sportem względnie bezpiecznym, musisz posiąść pewne umiejętności, których najbezpieczniej i najefektywniej nauczysz się podczas kursu OWD. Uczestnicząc w kursie nurkowym, powierzasz swoje bezpieczeństwo osobie instruktora, który umie przewidzieć niebezpieczne sytuacje a także doskonale sobie z nimi poradzi.

Wszelkie eksperymenty bez ukończenia kursu, nawet w obecności bardziej doświadczonych kolegów, są bardzo niebezpieczne i stanowią zagrożenie życia.

 

2. By nurkować z jakąkolwiek bazą, musisz przedstawić odpowiedni dokument

Nurkowanie, jak żaden inny sport, bazuje na systemie certyfikatów, które potwierdzają Twoje umiejętności. Żadna z wiarygodnych baz nurkowych nie umożliwi nurkowania osobie, która nie przedstawi certyfikatu potwierdzającego poziom wyszkolenia, jaki wymagany jest dla realizacji danego nurkowania. Dotyczy to również baz nurkowych w krajach turystycznych, zwłaszcza w Egipcie, gdzie reguła ta jest ściśle przestrzegana.

Nawet posiadając własny sprzęt nurkowy i samodzielnie organizując swoje nurkowania, podczas napełniania butli możesz zostać zapytany o dokument, potwierdzający Twoje umiejętności. Dotyczy to zwłaszcza nurkowania na mieszankach gazowych typu Nitrox lub Trimix.

 

3. Jeśli zdarzy się wypadek, możesz mieć problemy

Jeśli będziesz nurkował bez kursu i zdarzy Ci się nawet najbardziej błahy wypadek, prokuratura może postawić Ci zarzuty karne. W wielu krajach kwestie te nie są należycie uregulowane, jednak kodeksy karne wielu krajów traktują takie przypadki jak przestępstwo.

Co więcej, w niektórych krajach Policja i inne służby posiadają uprawnienia do kontroli nurkujących i jeśli nie przedstawisz odpowiednich dokumentów, potwierdzających ukończenie kursów nurkowych, możesz zostać ukarany wysoką grzywną.

Mamy nadzieję, iż po przeczytaniu powyższych punktów nikt już nie ma wątpliwości, że ukończenie kursu nurkowego jest koniecznym krokiem, by móc w bezpieczny sposób uprawiać nurkowanie.