Jak rozpocząć przygodę z nurkowaniem?

Co to jest Discover Scuba Diving?

Nie każdy będzie płetwonurkiem, ale każdemu wolno spróbować. Program Discover Scuba Diving jest najlepszym sposobem, żeby spróbować. Jest to jedno nurkowanie, poprzedzone wykładem na temat: bezpieczeństwa, zasad nurkowych, sprzętu, komunikacji pod wodą. Ten wykład trwa ok. 1 godziny. Potem zaczyna się nurkowanie pod ścisłym nadzorem instruktora. Do Ciebie należy tylko: spokojnie oddychać, wyrównywać ciśnienie, wolno płynąć, zachować spokój i upajać się widokiem podwodnego życia. Resztę za Ciebie zrobi instruktor. Będzie obsługiwał Twój sprzęt nurkowy oraz kontrolował czas, głębokość, zapas powietrza i kierunek płynięcia. Takie intro można zrobić w Polsce lub za granicą. W basenie, lub wodzie basenopodobnej, gdzie warunki są dobre do szkolenia. Jest to również świetny sposób, abyś mógł sprawdzić swojego instruktora. Od niego bowiem zależy Twoje bezpieczeństwo oraz sposób przekazania wiedzy nurkowej. Twoja edukacja nurkowa powinna jak najmniej Cię stresować i powinna być połączona ze świetną zabawą!!! Po dobrym intro przyjdzie Ci ochota, żeby zrobić coś więcej. Możesz zrobić kolejne intro, podczas którego dobry instruktor wprowadzi elementy podstawowych ćwiczeń nurkowych. Jak będzie Ci się podobało, to warto zdecydować się na kurs nurkowy. Na kursie uczysz się samodzielności. Podczas intro instruktor cały czas „prowadzi Cię za rękę”, pozostawiając bardzo mało swobody.

Czas trwania: 1 dzień (kilka godzin łącznie)
Wymagania: ukończone 10 lat

Sprzęt nurkowy wliczony w cenę!

Uprawnienia: po ukończeniu programu już będziesz wiedział jak świetną rzeczą jest nurkowanie!

 

Twój Mistrz Nurkowy, czyli o roli instruktora

Instruktor nurkowania jest osobą, która będzie Cię prowadzić na powierzchni oraz pod wodą podczas całego szkolenia. Bardzo dużo zależy od jego umiejętności i zaangażowania. Decydując się na kurs nurkowy, tak naprawdę decydujesz się na instruktora. Często podczas szkolenia, będziesz z nim pod wodą sam na sam. Musisz mu ufać, żeby czuć się bezpiecznie. Szkolenie będzie wartościowe, jeśli wybierzesz dobrego instruktora. Tylko jak to zrobić? Przecież jest tak wielu instruktorów. Tak naprawdę tylko ich kursanci mogą coś więcej powiedzieć o sposobie prowadzenia szkolenia, a z nimi jeszcze nie masz kontaktu. Najlepszym sposobem, żeby poznać instruktora, zobaczyć jak pracuje, jest zrobić intro. Po takim nurkowaniu dowiesz się, czy ten instruktor jest dla Ciebie dobry, czy nie.

Jak już masz wybranego instruktora, z którym intro było fajnym przeżyciem, ustal termin kursu. Pamiętaj mój czas jest do Twojej dyspozycji, to ja dostosuję się do Twoich możliwości czasowych!!! Uważam, że kurs lepiej jest zrobić w Polsce. Tutaj warunki nurkowania są o wiele trudniejsze, niż w większości miejsc na świecie. Jeśli nauczysz się bezpiecznie nurkować w Polsce, to poradzisz sobie wszędzie na świecie.

 

Przed kursem, czyli trochę o zdrowiu, kondycji i predyspozycjach

Już wcześniej powiedziałem, że nie każdy będzie płetwonurkiem. Są pewne przeciwwskazania zdrowotne, które mogą dyskwalifikować. Należą do nich: poważne wady serca, płuc, astma, epilepsja. Powinieneś znać swój stan zdrowia. Jeżeli nie jesteś pewien, czy Twój stan zdrowia pozwala na nurkowanie, powinieneś zrobić badania lekarskie. Nurkowanie jest formą turystyki kwalifikowanej (czyli takiej do uprawiania, której potrzebujesz specjalistycznego sprzętu). Jeśli nie uprawiasz żadnego sportu, warto  przed kursem trochę się poruszać. Najlepszy jest basen, oswaja z wodą, buduje kondycję, wykształca odpowiednie mięśnie. Takie przygotowanie ułatwi i uprzyjemni przebieg kursu. Kondycja psychiczna jest często ważniejsza niż fizyczna. Chodzi przede wszystkim o zachowanie spokoju i rozwagi w trudnych sytuacjach pod wodą. Do nurkowania powinieneś się przygotować fizycznie, psychicznie i mentalnie. Są osoby, które mają wrodzone predyspozycje. Czują się jak „ryba w wodzie”. W ich przypadku szkolenie będzie szło gładko i bez problemów. Tutaj znowu rola instruktora, jego doświadczenie pozwoli wyłowić talent i odpowiednio pokierować szkolenie. Jednak takie predyspozycje nie są niezbędne. Wszystko można wypracować w czasie kursu. Szkoliłem osoby, które miały olbrzymie obawy przed wodą. Przychodziły na kurs nurkowy bez podstawowych umiejętności pływackich. Topiły się w dzieciństwie i uraz pozostał. Taki przypadek wymaga oczywiście więcej czasu, zaangażowania i poświęcenia z obu stron. Instruktor za Ciebie nie zrobi ćwiczenia. Ty musisz się nauczyć wszystkiego. Dobry instruktor będzie wymagający i nie będzie pobłażał, jednak nie będzie Cię stresował, wprowadzając nerwową atmosferę. Umie nauczyć i wesprze Cię w trudnych momentach. Myślę, że jesteś już przygotowany do tego, żeby rozpocząć swój kurs podstawowy Open Water Diwer.

 

OWD - Open Water Diver (Nurek Wód Otwartych)

Podstawowe szkolenie nurkowe. Minimalny wiek 10 lat – Junior Open Water Diver (nurkowanie do 12m pod opieką osoby dorosłej) od 15go roku życia OWD – nurkowania do 18m.

Na kursie uczysz się podstawowych umiejętności nurkowych i zachowań w wodzie. Poznajesz zasady bezpiecznego nurkowania. Poznajesz limity, ograniczenia i zagrożenia wynikające z uprawiania nurkowania. Jednak najważniejsze jest to, że poznajesz sposoby radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych. Sytuacje takie zdarzają się bardzo rzadko i przede wszystkim są wynikiem twojego zaniedbania. Zapobieganiu właśnie takim sytuacjom poświęca się czas podczas szkolenia. Dobrze wyszkolonego płetwonurka możemy poznać po tym, jak radzi sobie w sytuacjach awaryjnych. Im więcej ćwiczeń podczas kursu, tym bezpieczniejsze będzie nurkowanie. W nurkowaniu rekreacyjnym podstawą bezpieczeństwa jest obecność dobrze wyszkolonego partnera pod wodą. W najtrudniejszych sytuacjach partner ma Ci pomóc, np. dać powietrze ze swojej butli Bądź takim właśnie partnerem!!! Wiele ćwiczeń robisz z partnerem, uczysz się nurkowania partnerskiego. W nurkowaniu rekreacyjnym bez partnera nie wchodzisz do wody. Jesteś tak wyszkolony, że umiesz poradzić sobie sam w każdej sytuacji. Jednak zawsze pod wodą jesteś z partnerem. Na kurs podstawowy potrzebujesz tylko sprzęt ABC- maskę, fajkę i płetwy. Po zakończeniu kursu otrzymasz miedzynarodową licencję płetwonurka. 

 

Nurkowanie dla dzieci

Swoją przygodę z nurkowaniem możesz rozpocząć już mając skończone 8 lat. Możesz wziąć udział w szkoleniu Bublemaker lub Seal Team. Na tych zajęciach pod bezpośrednim nadzorem instruktora uczysz się podstawowych umiejętności nurkowych świetnie się bawiąc.

 

Nurkowanie dla osób niepełnosprawnych

Nurkowanie jest forma turystyki i każdy ma prawo podziwiać podwodny świat. Prowadzimy kursy nurkowania dla osób niepełnosprawnych. Jeżeli czujesz się na siłach i fascynuje Cię podwodny świat skontaktuj się z nasza szkoła.