Czym jest kurs nurkowania?

Strona dla wszystkich, którzy jeszcze nie nurkowali a zastanawiają się nad rozpoczęciem kursu nurkowego OWD. Przydatne informacje o nurkowaniu, gdzie zrobić pierwszy kurs nurkowy, jaką organizację nurkową wybrać, jak ustrzec się błędu przy wyborze sprzętu nurkowego.

Według encyklopedycznych definicji, nurkowanie jest to po prostu przebywanie pod wodą. Pierwszym rodzajem nurkowania, jakie wymyślił człowiek, było nurkowanie na wstrzymanym oddechu. Tego typu nurkowanie znane było od wieków, lecz ludzie nie nurkowali wtedy dla przyjemności, lecz głównie po to, by polować na morskie stworzenia czy też zbierać perły.

Prócz nurkowania na zatrzymanym oddechu, do którego wystarczy maska i ewentualnie fajka oraz płetwy, wyróżnia się też nurkowanie przy użyciu sprzętu nurkowego, zwanego akwalungiem, który służy do oddychania sprężonym powietrzem lub inną mieszanką gazów zawierającą tlen. Klasyczny sprzęt nurkowy był bardzo ciężki, uniemożliwiał swobodne pływanie i wymagał sporej liczby osób do obsługi. Dlatego używany był niemal wyłącznie do prac podwodnych. Dopiero w latach czterdziestych XX w. Jacques Cousteau stworzył pierwszy akwalung. I wtedy to narodziło sie współczesne nurkowanie.

Nie licząc nurkowań zawodowych, których celem jest realizacja prac podwodnych, nurkowanie ze sprzętem nurkowym dzieli się na dwa zakresy:

  • Nurkowanie rekreacyjne, które dostępne jest dla większości zdrowych osób;
  • Nurkowanie techniczne, które zaczyna się tam, gdzie kończy się nurkowanie rekreacyjne.

W pewnym uproszczeniu nurkowanie rekreacyjne jest takim rodzajem nurkowania, w którym przebieg nurkowania planuje się w ten sposób, by uniknąć konieczności przechodzenia procedury dekompresji.

Rzutuje to na dostępne dla nurków rekreacyjnych głębokości i czas, jaki możemy na nich spędzić. Maksymalna głębokość nurkowania uzależniona jest od poziomu wyszkolenia, lecz w nurkowaniach rekreacyjnych maksymalną głębokością jest 40m.

Nurkowie techniczni docierają znacznie głębiej. Tak naprawdę, mając odpowiednią wiedzę i doświadczenie, zdobywane na specjalistycznych kursach technicznych, możesz nurkować na głębokości nawet 100m i więcej.

Nawet, jeśli Twoim życiowym celem jest bycie nurkiem technicznym i penetracja bardzo głębokich wraków, to i tak musisz zacząć swą karierę od kursów nurkowania rekreacyjnego. I na takim właśnie nurkowaniu koncentruje się niniejsza strona WWW.